Zırhlı Araçlara Harcanan Para Bütçeyi Zorladı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Maliye Bakanlığı, TOMA ve zırhlı personel taşıyıcı alımı nedeniyle devletin taşıt alım maliyetinin arttığını açıkladı. Bakanlık açıklamasında 2015 yılı içerisinde terör örgütlerine yönelik mücadelenin hız kazanması nedeniyle önceki yıllarda daha çok yıl sonuna doğru yapılmakta olan bazı harcamaların öne çekildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

EMNİYET ASLAN PAYINI ALDI

“Bu bakımdan dikkat çeken idarelerden biri Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden 2014 yılı ilk 8 ay içinde taşıt alım giderleri kapsamında hava taşıt alımları için yaklaşık sadece 900 bin TL harcanmışken, 2015 yılında ilk 8 ay içerisinde helikopter alımı nedeniyle yaklaşık 76 milyon 900 bin TL harcanmış bulunmaktadır.

EN ÇOK TOMA ALINMIŞ

Ayrıca; TOMA, zırhlı personel taşıyıcı ve diğer taşıtlar için 2014 yılı ilk 8 ayında yaklaşık 34 milyon TL harcanmışken, daha önce ifade edilen gerekçelerle 2015 yılı ilk 8 ayında aynı nitelikteki harcamalar için yaklaşık 207 milyon TL harcanmış bulunmaktadır.

toma-ve-zirhli-araca-harcanan-para-butceyi-alt-7716202_x_1266_300[1]

YANGIN HELİKOPTERİ ALINDI

Taşıt alımlarında bir önceki yıla göre ciddi artışa sebep olan bir diğer konu ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından 6583 sayılı 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun 11’inci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında Savunma Sanayii Destekleme Fonu aracılığıyla alınmış olan hava taşıtı alımlarına ilişkindir. 2014 yılı ilk 8 ayında söz konusu kalemden sadece yaklaşık 15 milyon 650 bin TL harcanmışken, 2015 yılı ilk 8 ayında bu tutar 296 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

DİĞER TAŞIT ALIMLARI NORMALMİŞ

Söz konusu hava taşıt alımı, ülkemizde meydana gelen orman yangınlarına etkin bir şekilde müdahale edilmesini sağlamak üzere Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki hava taşıt filosunu güçlendirmek üzere yapılmış olup, bu konuda önemli bir ihtiyacın karşılanmış olduğu değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan taşıt alımları 2014 ile 2015 yılları ilk 8 aylık dilimler itibarıyla meydana gelen ciddi orandaki artışın temel sebebidir. Bu İdareler dışındaki idarelerde taşıt alımlarına ilişkin artış seyri normaldir.”

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • hadise foto galeri
  • hilmicem
  • eriğin kilosu ne kadar
  • sibirya kurdu
  • yhs-1
  • irem derici resimleri
  • hilmicem intepe
  • antalya sebze hal fiyatları
  • jessy jay
  • survivor en güzelleri