Yunanistan’dan Brüksel’e yeni teklif

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yunanistan’ın 7,2 milyar avroluk kredi diliminin serbest bırakılması karşılığında uygulanacak reformlarla ilgili Brüksel’e sunduğu yeni tekliflerin, düşük ve orta gelirlilere ek yük getirmeyen, Yunan ekonomisi için kalıcı bir çözüm oluşturan maddeler içerdiği belirtildi.

Başbakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, hükümetin son tekliflerinin programın parçası olmamakla birlikte, sert müzakereler sonucunda anlaşma sağlanması için iş haklarına ve toplumsal dokuya zarar vermeyecek, yeni beklentiler oluşturmayacak teklifler olduğu ifade edildi.

Hükümetin, belirsizliği uzatan yeni bir anlaşma değil, Yunan ekonomisine ve toplumuna eziyet çektiren sorunları orta vadede sona erdirecek bir çözüm arzu ettiği belirtilen açıklamada, “Belirsizlik kısır döngüsü sona ermeli, borç sorunu ve orta vadeli finans sorunu çözülmeli. Ülke sürekli eski borçları ödemek için yeni borç almak zorunda kalmamalı” ifadeleri yer aldı.

Yeni reform paketinde yer alan gelirlerin arttırılması ve devlet harcamalarında tasarruf sağlanmasına yönelik teklifler arasında savunma harcamalarının 200 milyon avro tutarında azaltılması da bulunuyor.

Hükümetin kabul etmediği önkoşulların da kaydedildiği açıklamada yeni teklifler özetle şöyle sıralandı:

Ülkeye acilen likitide sağlanarak ekonomik kalkınmanın başlatılması için, 27 milyar avro tutarında düşük faizli ve süreleri 2022 sonrası dönemde sona eren tahvillerin (SMP Bonds) Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) tarafından satın alınması, alt yapı ve yeni teknolojilerin Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse edilmesi ve yıllık faiz dışı kredi oranlarının 2015 için yüzde 1, 2016 için yüzde 2 olarak belirlenmesi.

Gelirlerin arttırılması için ise, KDV oranlarının ilaçlarda yüzde 6, gıda maddelerinde yüzde 13, enerji tüketiminde yüzde 23 olarak üç kategoride belirlenmesi, anonim ve limited şirketlere uygulanan vergi oranlarının 2016 yılından itibaren kademeli olarak arttırılması, 500 bin avronun üzerinde kar eden işletmelere yüzde 12 ek vergi uygulanması, lüks tüketim ürünlerine uygulanan ek vergi oranının yüzde 10’dan yüzde 13’e çıkarılması, televizyon reklamlarının vergilerinin arttırılması, yolsuzlukla mücadele edilmesi ve yakıt kaçakçılığının önlenmesi, banka havalelerinin kontrol altına alınması, bürokrasi giderlerinin azaltılarak ihracatın desteklenmesi, 2016 yılından itibaren erken emeklilik vakalarını kısıtlama yoluna gidilmesi, vergi mükelleflerinin maliyeye olan anlaşmazlıklarının çözümünün süratlendirilmesi ve savunma harcamalarının 200 milyon avro tutarında azaltılması.

Hükümetin, kreditörlerin Yunanistan Elektrik Teşkilatı’nın dağıtım şirketi ADMHE’nin özelleştirilmesi ve toplu işten çıkarma tekliflerini ise kabul etmediği belirtilen açıklamada, kamu sektörü emeklilik veya ücretlerinde başka indirim olmayacağı, eski iş sözleşmelerinin yeniden geçerli olması ve asgari maaşın yükseltilmesi için yasal düzenleme yapma yönüne gidileceği kaydedildi.

Başbakanlık’ın açıklamasında ayrıca, özelleştirmelerle ilgili olarak, yatırımcıların her özelleştirme için başka bir yatırım yapması, yerel ekonomiyi desteklemeyi taahhüt etmeleri, çevre ve kültürel mirasın korunmasına özen göstermeleri ve sermayeye kamunun zorunlu katılımını kabul etmelerinin hükümetin talepleri arasında bulunduğu ifade edildi.

AB ve IMF, Yunanistan’a nakit akışının yeniden serbest bırakılması için, Yunan hükümetinin bazı alanlarda KDV oranlarının yükseltilmesinden memur ve emekli maaşlarının azaltılmasına kadar bir dizi yeni kemer sıkma tedbirini kabul etmesi gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • foto özden dügün resimleri ve fiyatları
  • algı eke frikik
  • Ceyda Ates
  • mustafa avkıran alaz
  • eriğin kilosu ne kadar
  • Tan Gazetesi Oku
  • formula 1 resimleri
  • sibirya kurdu
  • arda kural
  • AYCA VARLIER