Trump TL yi Vurdu! Dolar/TL 3.27’yi Aştı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçiminden zaferle çıkmasıyla piyasalardaki oynaklık devam ediyor. Türk Lirası dolar karşısında diğer gelişen ülke para birimlerine paralel olarak kayıplarını yeni günde de sürdürüyor.
Trump’ın uygulayacağı politikalarla daha fazla bütçe açığı ve daha fazla enflasyona yol açacağı beklentileri tahvil faizlerinin de yükselmesine neden oluyor.

Güne 3.25 seviyesinden başlayan kur bekletinin altında kalan cari açık verisinin ardından da yükselişini sürdürdü. Dolar/TL saat 11:34 itibariyle 3.2734’ü gördü.

CARİ AÇIK 1.68 MİLYAR DOLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı eylülde 1 milyar 684 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 12 aylık cari işlemler açığı da 32 milyar 412 milyon dolara yükseldi.

“3.30 KRİTİK SEVİYE”

Meksa FX Araştırma Müdürü Eren Can Ümüt, kurda hem iç hem dış faktörlerle ciddi yükseliş yaşandığını söyledi. Ümüt “Yurt içinde milletvekillerinin tutuklanmasından, Musul başta olmak üzere jeopolitik riskler TL’yi negatif etkiliyor. Yurtdışında Trump altyapı yatırımlarını artırıp vergi düşürerek para politikasından ziyade maliye politikasını genişleterek ekonomiyi destekleyecekse bu enflasyon beklentilerini yukarı itecektir. Enflasyonda yükseliş beklentisi oluşursa Fed’in faiz artış beklentisi de güçlenecekir.” dedi.

trump-turk-lirasini-vurdu-dolar-tutulamiyor_x_8950363_4324_z11

Ümüt “Kurda 3.25’in üzerinde kalıcılık 3.30 bandını çıkma ihtimalini tetikliyor. 3.30 seviyesi onemli. Ama bu seviyeden yeniden gevşeyebilir. 3.30’un üzerinde fiyatlamalar ise 3.40’ı tetikler, bu da gözlerin Merkez Bankası’na çevrilmesine neden olur” dedi.

10 YIL VADELİ TAHVİL FAİZİ 9 AYIN ZİRVESİNDE

Türkiye 10 yıl vadeli devlet tahvili faizi 23 baz puan yükselerek yüzde 10.84’e yükseldi ve 24 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Türkiye 10 yıllık tahvil faizinin getirisi bu hafta 44 baz puan yükselerek, 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrasından bu yana en sert yükselişi kaydetmiş oldu.
Türk lirası dolar karşısında 3.27’ye kadar gerilerken, TL’nin sadece bu haftaki kaybı yüzde 3.5’e ulaştı.

MERKEZ BANKASI NE YAPACAK

Morgan Stanley analisti Ercan Ergüzel, “Türk lirasında sürmekte olan değer kaybı ve finansal istikrara yönelik endişelere rağmen TCMB’nin 24 Kasım’da değişiklik yapmamasını bekliyoruz” dedi.

Ergüzel, “TCMB’nin, politika faizini artırmayı (açık veya gizli biçimde) değerlendirmeden önce, zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyonu katsayısı (ROK) gibi bazı araçları kullanmasının veya günlük döviz ihalelerini yeniden başlatmasının daha olası olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • cicişler
  • pelin batu fotoğrafları
  • fatmagul
  • hadisenin fotograflari
  • irem derici
  • Yolanthe Cabau Resimleri
  • güzel dini sözler
  • merve bolugur
  • Tan Gazetesi Oku
  • dini sözler