Tercümanlık Mesleğini Bıraktı Garsonluk Yapıyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İsviçre’de Fransızca eğitmeni olarak görev yapan Abdülkadir Kırmızı, 22 yıl süren gurbet hayatının ardından çok özlediği ülkesine geri döndü. Memleketi Gaziantep’e yerleşen 53 yaşındaki Abdülkadir Kırmızı, bir pastanede garsonluk yapıyor. 5 dil bilen ve İsviçre polisinin yabancılar şubesinde tercümanlık yapan Kırmızı, çocuklarının kültür ve kimliklerini kaybetmemesi amacıyla eşi ve 3 çocuğu ile birlikte geri döndüğünü kaydetti. 3 dili ileri seviyede, 2 dili ise normal seviyede bildiğini belirten Kırmızı, İsviçre’deki yaşamı boyunca ezan sesine hasret kaldığını kaydetti.

“ÇOCUKLARIM KENDİ KÜLTÜRÜNÜ ALSIN”

Kırmızı, “22 sene İsviçre’de yaşadıktan sonra Türkiye’ye kendi isteğimle dönüş yaptım. Çocuklarımın başka bir kültür değil de, kendi atalarımın kültürünü almasını, dinimizi güzel şekilde yaşamasını arzuladım ve vatanımdaki ezan sesleri içimde bir tutkuydu, o tutkuyu gerçekleştirmek için geldim” dedi.

ANKARA VE İSTANBUL’DAN İŞ TEKLİFİ GELDİ, GİTMEDİ

Türkçe, Fransızca, Almanca, Arapça ve İtalyanca dillerini bilen Kırmızı, Antalya, Ankara ve İstanbul gibi illerden de teklif geldiğini fakat kabul etmediğini söyledi.

memleket-sevdasina-tercumanlik-meslegini-birakti-7871988_8027_m[1]

“GAZİANTEP HALKINI ÇOK SEVİYORUM”

Memleket hasretinin çok ağır bastığını ifade eden Kırmızı, dil üzerine iş olmamasına rağmen Gaziantep’e geri döndüğünü söyledi. İhtiyacı olması durumunda Gaziantep’te garsonluk yaparak geçimini sağlayan Kırmızı, “İsviçre’de üniversite mezunuyum. Yabancılar polisinde tercümanlık ederdim. Gelen Türklere ve yabancılara polisle iletişimi yapardım. Tercümanlık ile ilgili iş Gaziantep’te yok ama Antalya, İstanbul, Ankara gibi yerlerde iş teklifleri oldu. Ama ben çok gurbetlik yaşadım, artık yaşamak istemediğim için burada sade bir yerde çalışmak bana daha cazip geliyor. Gaziantep halkını çok seviyorum. Oradaki hayatın kendi hayatıma pek uymadığını gördüğümden dolayı Gaziantep’i, doğduğum yeri daha çok tercih ediyorum. Ben ümmeti Muhammedin bir selamına dünyayı değişmem. Ben buradaki garsonluğu oradaki başbakanlığa değişmem. Ben başkasının denizinde yüzeceğime kendi gölümde boğulmayı tercih ederim. Çocukluk hayalimdi Gaziantep’te yaşayıp Gaziantep’te ölmek, burada sade bir hayat yaşamak” diye konuştu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • jessie jay
  • www ustagazete com
  • hilmi cem
  • burak oz
  • mortluk sozler
  • formula 1 resimleri
  • hande doğandemir
  • guzeller
  • eriğin kilosu ne kadar
  • survivor en güzelleri