TEOG sınav sonuçları açıklandı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığınca TEOG kapsamında 8’inci sınıflara yönelik düzenlenen 2. dönem merkezi ortak sınav sonuçları açıklandı. Öğrenciler, sonuçları “e-okul” sistemi üzerinden öğrenebilecek.

TEOG sınav sonuçlarına nasıl öğrenilir? Öğrenciler hangi ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek?

TEOG sınav sonuçlarını önemli oranda etkileyen şube ortalamalarının ardından TEOG sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bugün açıklandı. TEOG sınav sonuçları için meraklı bekleyiş bugün son buldu. Peki öğrenciler TEOG sınav sonuçlarını nasıl öğrenecek?

http://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/Oks/2014_TEOG_65wsxqw/Teog_Frm_2014.asp” adresinden öğrenilebilen sonuçlarla öğrenciler ortaöğretim kurumlarına girebilmeye bir adım daha yaklaşmış olacak. Peki sonuçların ardından hangi aşamalar öğrencileri bekliyor?

İşte kayıt tarihleri

Ortaöğretime yerleşebilmek için büyük önem taşıyan tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 24 Haziran´da açıklanacak. Özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran – 5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da gerçekleştirilecek

Nakil işlemleri ne zaman yapılacak?

Öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz tarihleri arasında tercihleri alınacak. Yerleştirme sonuçları ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Ağustos tarihinde açıklanacak. Daha sonra ise sırasıyla ilk nakil başvuruları ve ikinci nakil başvuruları gerçekleştirilecek. Nakil başvuru sonuçları ise 7 Eylül’de açıklanacak.

MEB’den TEOG’a ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ve sonuçları bugün açıklanan 2. dönem merkezi ortak sınavlarda, adayların cevap kağıtlarının 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulduğunu bildirdi.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, TEOG sistemi kapsamında 29-30 Nisan 2015 ve 16-17 Mayıs 2015’de yapılan ve 8. sınıflar 2. dönem ortak sınavların değerlendirme işlemlerinin bugün tamamlandığı ifade edildi.

Her sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, adayların cevap kağıtlarının 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Sınavlar, 100 tam puan üzerinden değerlendirilmiştir. Ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar, 8. sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacak. Sınav sonuçları yazılı olarak öğrencilere gönderilmeyecek. e-okul sistemine işlenmiştir. Öğrencilerimiz ve velilerimiz, sınav sonuçlarını buradan öğrenebileceklerdir.

Sınavda görev alan öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyor, sınav sonuçlarının öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.”

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.