Şişli’de 300 Milyon Dolarlık İmar İskan İzinleri İptal

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İstanbul’un en nezih ilçelerinden biri olan Şişli’de akıl almaz ‘imar vurgunu’ gün yüzüne çıktı. Şişli Belediyesi’nde yüzlerce kişinin tapusu iptal edilirken, vurgunun yaklaşık 300 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

MÜHENDİS ORTAYA ÇIKARDI

İddiaya göre, Şişli’deki ‘imar vurgunu’, belediye bünyesinde görevli inşaat mühendisi U. E.’nin 14.03.2016 Pazartesi günü kısa adı ‘MAKS’ olan (Mekansal Adres Kayıt Sistemi ve Çevrimiçi Emlak ve İnşaat İzinler ) sisteme girmesiyle gün yüzüne çıktı. Şişli Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nde görevli inşaat mühendisi U.E, işlem yapmak için sisteme girdiğinde, kendi onayı dışında ‘onaylanmış yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri’ olduğunu tespit eder.

10 daire hakkı olan binalara 20 daire, 30 daire hakkı olan binalara ise 50-60 daire ‘imar ve iskan’ izinleri verildiği ortaya çıktı. İnşaat mühendisi U.E, iddiaya göre detaylı bir araştırma yaptığında ise Şişli Belediyesi içindeki, ‘İmar Çetesi’nin akıl almaz yöntemi ile karşılaşır.

BELEDİYE YÖNETİCİLERİ DE VAR

Yine iddiaya göre; aralarında bir başkan yardımcısı ve birim müdürlerinin de olduğu 20 belediye çalışanı, çete üyeleri ile işbirliği içinde hareket etmektedir. Bu oluşum, arsa sahiplerine sistemde ‘yasal sınırlar’ içinde öngörülen yapılaşmanın 2-3 katı oluşum vaadinde bulunur. Belediyeye inşaat izni almak için iş adamlarına ‘Neden daha fazla kazanmıyorsun?’ denilerek belediye ve tapu dairesindeki elemanlar tarafından imar çetesine yönlendirilir.

sisli-de-resmen-bomba-patladi-imar-iskan_x_8394682_2824_z5[1]

BELEDİYE İÇİNDE KURULAN BU ÇARK NASIL İŞLİYOR?

Edinilen bilgilere göre; belediye içinde çıkar amaçlı oluşturulan yapı, hazırladığı sahte evraklar ile işlemleri başlatılırken, işlemler sahte evraklarla yürütüldüğü için belediye içinde kimsenin de haberi olmuyor. Son aşamaya gelindiğin de ise ‘çarkın dışındaki’ personelin kimlik bilgileri ile MAKS sistemine giriş yapılıyor. Mevcut imar planları, istenilen şekilde mevzuata uygun hale getiriliyor. Sisteme girişin yapılmasının ardından çete üyeleri, son olarak hazırladıkları evrakları tapu müdürlüğündeki adamlarına gönderiyor. Tapuda görevli elemanlar, ‘resmi tapuları’ aynı gün içinde hazırlayarak çete üyelerine teslim ediyor.

SİSTEMDE NORMAL GÖZÜKÜYOR

Bu işlemin yasallığını kontrol etmek isteyen arsa sahibi, tapuya ya da sisteme sorgulattığında her şeyin yasal gibi gözüktüğünü görüyor. Bu güven sonrası anlaşma gereği müteahhit firma, daireleri satışa çıkartıyor ve belediyeden onanmış projeye göre de alıcılara satış yapılıyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • algı eke frikik
  • dini guzel sozler
  • burak oz
  • jessie jay
  • fatmagül fakı
  • antalya sebze hal fiyatları
  • serenay sarıkaya
  • fahriye evcen frikikleri
  • sihirli annem çilek
  • hadisenin fotograflari