“Selçuk, UNESCO kültür mirasına dahil edilecek”

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Efes Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adaylığına ilişkin, bu konuda seferberlik ilan ettiklerini ve her şeyin yolunda gittiğini belirterek, 3 Haziran’da yapılacak oylamada Selçuk’un (Efes) listeye dahil edileceğini bildirdi.

Çavuşoğlu, seçim çalışmaları kapsamında, Selçuk ve Torbalı ilçelerinde parti teşkilatları ile belediyeleri ziyaret etti.

Selçuk Belediyesi’ni ziyaretinde belediye başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Çavuşoğlu, ilçenin merkezi hükümetle arasında uyum yakalamasıyla aradan geçen 1 yılda büyük bir değişim içine girdiğini, sorunlarının çözülmeye başlandığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, bunda Selçuk’un sorunlarının Ankara’ya daha etkin şekilde iletilebiliyor olmasının büyük rolü olduğunu anlattı.

Selçuk’un yerel yönetim değişikliğiyle uluslararası arenada da kendini çok daha iyi tanıtabildiğini, sesini duyurabildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu noktada Efes Antik Kenti’nin yıllardır sürüncemede olan UNESCO Dünya Miras Listesi adaylığında sona gelindiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, bu konuda hem bakanlığının hem Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hem de UNESCO Daimi Temcilciliği’nin adeta seferberlik ilan ettiğini belirterek, “Çok şükür her şey yoluna girdi, inşallah 3 Haziran’daki oylamada Selçuk, UNESCO kültür mirasına dahil edilecek, hayırlı olsun” dedi.

Ziyaretlerinde esnaf ve vatandaşlarla selamlaşan Çavuşoğlu, Selçuk Belediyesi ziyareti çıkışında, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle “Barış için Pedal” adıyla 76 il 489 ilçe ile bin 693 köyü kapsayan ve Türkiye turuna devam eden bisikletçi Meriç Şehit’le bir süre sohbet etti.

Genç bisikletçinin nişanlısıyla tur dolayısıyla görüşemediğini öğrenen Bakan Çavuşoğlu, Meriç Şehit’e, nişanlısının uçak biletini karşılayabileceğinin sözünü verdi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.