Putin: “Yaptırımlar kaldırılmalı”

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin işbirliklerini engellediği gerekçesiyle yaptırımların ya kaldırılması gerektiğini ya da yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Putin, günübirlik İtalya ve Vatikan ziyareti kapsamında ilk olarak sabah saatlerinde Milano’daki EXPO fuarına gelerek, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte Rusya pavyonunu gezdi.

İki lider, fuardaki Rus pavyonunu gezdikten sonra ev sahibi ülkenin fuarda yer aldığı alana geçerek burada bir süre başbaşa görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Gündemlerinde, Ukrayna krizi başta olmak üzere, iki ülke ilişkileri, Libya ve Akdeniz’deki durum olan liderlerden Renzi, Rus lideri burada ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Putin de, Rusya ile İtalya arasındaki ilişkilerin 500 yılı aşkındır sürdüğünü ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2-3 milyar avro seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, Ukrayna krizi nedeniyle batının Rusya’ya karşı uygulamaya aldığı yaptırımların bu ilişkilere yansıdığını vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, uluslararası toplumun Rusya’ya uyguladığı yaptırımların işbirliklerini önlediğini ifade ederek, “Biz, Renzi ile yaptırımlar konusunu da görüştük ki, bunlar gerçekten engel olmamalı. Ya bunları kaldırmak ya da bizim iş yapmak isteyen şirketleri destekleyecek nitelikte ayarlamalar yapmak gerekli. Bu askeri ve teknolojik alanda sözleşme imzalamış firmalar için de geçerli” diye konuştu.

“Ukrayna’da barıştan başka çözüm yok” ifadesini kullanan Putin, Minsk anlaşmasının siyasi, askeri ve toplumsal yönleriyle tam olarak hayata geçirilmesi gerektiğini de kaydetti.

G7 zirvesine yönelik bir soruya da Putin, Ukrayna krizinden sonra Rusya’nın davet edilmediği ve yoluna G7 ülkeleri olarak devam eden oluşumla “en basit şekilde herhangi bir ilişkilerinin olmadığını” söyledi. Rus lider, “Biz, bu toplantılara G8 iken katılıyor, alternatif bakış açıları sunuyorduk ama bizim partnerlerimiz buna ihtiyaç olmadığına karar verdi. Onlar bir çıkar grubunun olmasına karar verdi. Umarız başarılı olurlar” diye konuştu.

Rus lider, “Uluslararası ilişkileri geliştirme konusunda G20 düzeyi, daha yararlı olabilir. Çünkü, orada mekanizma işliyor” yanıtını verdi.

İtalya Başbakanı Renzi de Ukrayna krizinde her şeyin Minsk 2′ de benimsenen kararların tam olarak uygulaması etrafında döndüğünü belirterek, “Minsk 2 anlaşmalarına saygı duyulursa, bu yönde ilerlenirse gerilimler ve ticari faaliyetlere yönelik yaptırımlar daha azalacaktır” dedi.

Ukrayna krizinin sona ermesi gerektiğini belirten Matteo Renzi, Rus lidere Ukrayna’da otonom ve ademi merkeziyetçi yapıyı garanti altına alınmasını sağlayacak İtalya’nın kuzeydeki Alto-Adige bölgesinde uygulanan çift yapılı sistemi önerdiklerini belirtti.

Renzi, Putin ile Kasım ayında Türkiye’nin dönem başkanı olması sebebiyle Türkiye’de yapılacak G20 zirvesinde tekrar görüşeceklerini kaydetti.

Libya krizi

Putin, Renzi ile Ortadoğu, Suriye ve Akdeniz’deki bazı ülkeler olmak üzere çeşitli uluslararası konulara da değindiklerini anlatırken, ülkesinin Libya krizinde barışçıl bir çözümden yana olduğunu dile getirerek, “Libya’da yaşananlar, 2011’deki askeri müdahale ve ekonomik çöküntünün sonuçlarıdır” dedi.

İtalya Başbakanı Renzi ise uluslararası terörizme karşı endişe ve birlikte çözüm bulma isteğini paylaştıklarını aktararak, “Libya ile bağlantılı şekilde biz Akdeniz’deki hassas durumla yüzleşmek durumunda kaldık. Akdeniz’deki durum sadece insani aciliyet bakımından değil terörizm bakımından da öncelikler üzerine düşünülmesini gerektiriyor” diye konuştu.

Öte yandan, basın toplantısında Başbakan Renzi, 2018’de Rusya’nın ev sahipliği yapacağı Dünya Şampiyonasına yönelik, “Rusya’daki Dünya Kupası’nı kazanmak istiyoruz” dedi.

Putin, Papayla görüşecek

İtalya’ya yaptığı hızlandırılmış yoğun programının öğleden sonraki kısmında Rusya Devlet Başkanı Putin, başkent Roma’ya geçerek burada İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella daha sonra da Vatikan’da Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus ile bir araya gelecek.

Putin’in, İtalya ve Vatikan’a olan bugünkü ziyaretini batıya açılma çabası olarak değerlendirilen İtalyan basını, Putin ve Papa görüşmesinde öne çıkacak konunun Ukrayna krizi olduğu şeklinde yorumlara yer verdi.

İtalya ziyaretinden önce İtalya’nın Corriere della Sera gazetesine konuşan Putin, Avrupa ya da ABD’ye karşı saldırgan bir ülke olmadıklarını ifade etmişti.

Bu arada, Putin’in Papa ile görüşmesinin ardından yakın arkadaşı Eski İtalya Başbakanı ve Forza Italia partisinin lideri Silvio Berlusconi ile akşam yemeğinde bir araya gelmesi bekleniyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • survivor en güzelleri
  • serenay sarıkaya resimleri
  • serenay sarıkaya
  • hadisenin fotograflari
  • atiye resimleri
  • irina shyak
  • burak oz
  • ezgi mola
  • güzel dini sözler
  • Hilmi Cem in Sevgilisi