Netanyahu ABD’nin Tokadından Korkuyor!

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, İsrail-Filistin sorununun çözümü için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) ABD tarafından yeni bir karar tasarının sunulması yönünde endişe taşıdığı belirtiliyor.

İsrail devlet radyosunun, bazı İsrailli kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsrail Güvenlik Kabinesi dün akşam Netanyahu başkanlığında yaptığı toplantıda, Barack Obama yönetiminin BMGK’ya “İsrail-Filistin sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlama kriterlerini belirleyecek” bir karar tasarısı sunma ihtimalini görüştü.

“NETANYAHU DERİN ENDİŞE DUYUYOR”

Haberde, Netanyahu’nun, Obama’nın başkanlık süresi sona ermeden İsrail’e yeni bir “siyasi tokat” atması yönünde endişe taşıdığı aktarıldı.

Mısır tarafından çarşamba günü BMGK’ya sunulan ve daha sonra yine Mısır’ın talebi üzerine ertelenen oylama, bu defa karar tasarısına destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından BMGK’ya getirilerek oylanmıştı.

14 OYLA KABUL EDİLMİŞTİ

İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını talep eden karar, 14 oyla BMGK’da kabul edilmişti.

obama-dan-ikinci-tokat-mi-geliyor_x_9102131_6099_z11

ABD İLK KEZ ÇEKİMSER KALMIŞTI

Şimdiye kadar BMGK’da İsrail’e yönelik eleştirilerin karşısında duran ABD, oylamada kararı veto etmek yerine ilk kez çekimser kalmıştı.

Kararın ardından Netanyahu, bugün ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Dan Shapiro’yu, “durumu açıklama toplantısına” çağırmıştı. İsrail makamları dün de karar tasarısına “evet” oyu kullanan ülkelerin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

ABD Başkanı Obama’nın 20 Ocak tarihine kadar görevini sürdüreceği açıklanmıştı.

DOĞU KUDÜS’TE YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMLERİNDE ARTIŞ

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberinde, 2016 yılında Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimi planlarının sayısında ciddi bir artış olduğu belirtildi.

İsrail’in Doğu Kudüs’te 2014’te 775, 2015’te 395 konut inşasına onay verdiği ifade edilen haberde, bu yıl ise bin 506 konut inşasının onaylandığı kaydedildi.

Belediye yetkililerinin, İsrail Başbakanlık ofisini diplomatik hassasiyetler nedeniyle yerleşim birimi planlarını engellemekle suçlamasının ardından 2014 ve 2015 yıllarında yerleşim birimi inşasında ciddi bir yavaşlama yaşandığı aktarıldı.

Ayrıca Donald Trump’ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasının ardından Kudüs’teki yerleşim birimlerinin artış gösterdiği vurgulandı.

Habere göre, İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi’nin çarşamba günü 618 konutun inşasını onaylaması bekleniyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • guzel duvar kagitlari
  • fatmagul
  • Yolanthe Cabau Resimleri
  • arda kural
  • hilmicem intepe
  • mustafa avkıran alaz
  • dini sözler
  • guzeller
  • zuhal topal
  • hadise fotoğrafları