Madenciler ramazanda da ağır mesailerine devam ediyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yeraltındaki kömür ocakları nedeniyle “iki katlı şehir” olarak nitelendirilen Zonguldak’ın karanlık dehlizlerinde işçiler, ramazanda da zorlu şartlarda kömür üretimini sürdürüyor.

Dünyanın en zor meslekleri arasında yer alan madenciliğin yüzyıllardır yapıldığı kentte, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve özel sektörde çalışan binlerce madenci, 3 vardiyada girdiği ocaklarda ağır mesailerine devam ediyor.

Kazmalarıyla kömür çıkaran, baltalarıyla kestikleri 3-4 metre uzunluğundaki maden direkleriyle tahkimat yapan işçiler, baretlerinin ışığıyla aydınlanan iş yerlerinde kurdukları sahur ve iftar sofralarında bir araya geliyor.

İşçiler evlerinden getirdikleri yiyecekleri birlikte yiyerek, ramazanda da birlik ve dayanışma örneği sergiliyor.

Madencilerden Ersin Pat, AA muhabirine, 5 yıldır kömür ocağında çalıştığını, yerin altındaki mesaileri süresince işçilerin bir kısmının kömür kazdığını, bazılarının da üretim alanlarındaki boşlukların çökmemesi için maden direklerini keserek tahkimat yaptığını söyledi.

Kömür ocaklarında çalışmanın zorluğuna işaret eden Pat, “Ramazan ayında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sabah vardiyasındaki arkadaşlarımız sahur ve iftarlarını evde yapabiliyor. Ramazanın ilk günlerinde biraz zorlansak da alıştık” diye konuştu.

Pat, yaz aylarında maden ocaklarının dışarıya göre daha serin olduğunu, beden gücüyle çalıştıkları için kendilerini en çok susuzluğun zorladığını dile getirdi.

Tuncay Karagöz de 12 yıldır madencilik yaptığını, ramazan ayında da en önemli dualarının “kazasız belasız” çalışmak olduğunu kaydetti.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.