Kuzey Kore Yine Balistik Füze Denemesi Yaptı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne birkaç balistik füze fırlattığı bildirildi.

200 KİLOMETRE MESAFE ALDI

ABD ve Güney Kore’nin Ortak Kuvvetler Komutanlığı (JCS), Kuzey Kore’nin Hamhung kentinden ateşlenen kısa menzilli füzelerin 200 kilometre mesafe aldıktan sonra Doğu Denizi’ne düştüğünü açıkladı.

İKİ BALİSTİK FÜZE FIRLATILDI

Pyongyang yönetimi 2014 yılından sonra ilk defa geçen hafta Sukchon kentinden iki orta menzilli Rodong balistik füzesi fırlatmıştı.

İKİNCİ FÜZE RADARDAN KAYBOLDU

Fırlatılan ilk füze, 800 kilometre mesafe aldıktan sonra Japon Denizi’ne düşmüştü.

İlkinden 22 dakika sonra yine Sukchon kentinden fırlatılan ikinci füzenin, 17 kilometre irtifaya ulaştıktan sonra radardan kaybolduğu bildirilmişti.

kuzey-kore-yi-yaptirimlar-da-durduramadi_x_8280647_7357_z1[1]

BMGK YAPTIRIM KARARI ALDI

Kuzey Kore’nin 6 Ocak’ta hidrojen bombası denemesi yaptığını iddia etmesi üzerine BM Güvenlik Konseyi (BMGK), bu ülkeye yönelik yaptırımları artırma kararı almıştı. BMGK, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören karar tasarısını kısa bir süre önce oy birliğiyle kabul etmişti.

ORTAK TATBİKAT ÖFKELENDİRDİ

Pyongyang yönetimi, geçen hafta Güney Kore ve ABD’nin bölgede geniş katılımlı ortak tatbikat başlatmasına sert tepki göstermiş, Washington ile Seul hükümetlerine karşı nükleer silah kullanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.