İtalya’nın Türk Fındığı “En Tehlikeli Ürün” İddiası

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti’nin Türk fındığını ithal edilen en tehlikeli ürünler listesine koymasına ilişkin, “İtalyanların her dönemde Türk fındığını sabote etmek için çeşitli argümanlar kullandıklarını ve kullanabileceklerini biliyoruz. Bu iddiayı ciddiye bile almaya gerek yoktur” dedi.

GÜVENİN SARSILMAK İSTENDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk fındığının İtalya ve AB ülkelerine gerekli tüm güvenlik testlerinden geçerek ihraç edildiğini söyledi. Sevinç, İtalyanlar tarafından zaman zaman bu tür iddialarla Türk fındığının güvenilirliğinin sarsılmak istendiğine dikkati çekti.

Sevinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

İtalyanların her dönemde Türk fındığını sabote etmek için çeşitli argümanlar kullandıklarını ve kullanabileceklerini zaten biliyoruz. Bu iddiayı ciddiye bile almaya gerek yoktur. Aflatoksin sadece fındıkta değil bütün gıdalarda, fındık benzeri tüm sert kabuklu yemişlerde ürünlerde olabilir. Ancak özellikle Türk fındığı hem ülkeden çıkışta, hem de AB ülkelerine girişte, buna İtalya’da dahil olmak üzere resmi makamlar tarafından mutlaka kontrol edilmektedir. Yine ayrıca Türk fındığını kullanan AB’li sanayiciler kendileri de çok sıkı kontrollerden sonra fındığımızı kendi nihai ürünleri içerisinde kullanmaktadır.

italyanlarin-kustah-findik-iddiasina-turkiye-den_x_8864578_7987_z51

“TÜRK FINDIĞININ GÜVENİLİRLİĞİ BU İDDİALARLA SORGULANACAK DEĞİL”

Sevinç, devletin gerekli tüm mücadeleyi yaptığını işaret ederek, şöyle devam etti:

Tüm kontrol aşamalarından sonra Türk fındığı güvenle dünyanın her tarafına ihraç edilmektedir. Tabi ki zaman zaman hava şartları nedeniyle özellikle kurutma döneminde ihtimamsız işlemler nedeniyle aflatoksin oluşabilir ama bu tür fındıklar kontrollerde üst düzey denetimlerde belirlenmekte ve gereken yapılmakta.Türk fındığının güvenilirliği bu tip iddialarla sorgulanacak değildir.

“HER ZAMAN YAPARLAR”

Türk fındığı olmadan dünyada bununla bağlantılı ürünlerin üretilemeyeceğini dile getiren Sevinç, “Bu iddiayı ciddiye bile almaya gerek yoktur. Her zaman yaparlar. Türkiye her konuda olduğu gibi üreticimiz, sanayicimiz ve devletimiz aflatoksini ciddiye almakta. Gerekli mücadelede yapılmaktadır. Fındığı tüketenler ile sanayiciler neyin ne olduğunu bilir.” diye konuştu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.