Havuz suyu dişlerinize zarar verebilir

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yazın gelmesiyle birlikte havuz mevsimi de açıldı. Uzmanlar, ph değeri uygun olmayan havuz sularının diş sağlığını da olumsuz etkilediğine dikkat çekerek özellikle uzun süre antrenman yapan yüzücüleri uyardı. İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, yüzme sporu ile ilgilenen kişilerin ağız ve diş sağlığı bakımından risk altında olabileceğini belirterek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Suyun ph değeri önemli

“Yüzme sporu ile ilgilenen kişilerin ağız ve diş sağlığı bakımına dikkat etmemeleri halinde diş problemleri yaşayabilirler. Havuzlar için ideal ph değeri, 7,2 ile 7,6 arası olmalıdır. Havuz suyu ph’nın ideal değerlerin altında olduğu havuzlarda uzun süre antrenman yapan yüzücülerin dişlerinde erozyon (diş minesinin aşınması) görülebilirken, ideal değerin üstünde ph’ya sahip olan havuzlarda sporcuların dişlerinde sarı-kahverengi renklenmeler ortaya çıkabilmektedir. Bu renklenmeler diş hekimleri tarafından kolaylıkla diş yüzeyinden uzaklaştırılabileceği gibi genç yüzücülerin ve ailelerinin bu konuda bilgi sahibi olmaları da oldukça önemlidir.”

Genel diş sağlığı bakımını ihmal etmeyin

“Ayrıca yarışlar ve antrenmanlar sırasında ekstra enerji ihtiyacı sebebiyle bol karbonhidrat içeren ve oldukça asidik olan sporcu içeceklerinin sık tüketimi de sporcularda çürük diş riskinde artışa sebep olmaktadır. Erozyon ve çürük oluşumunda, diş hekimleri tarafından yapılan flor uygulamaları ve dolgularla problemlerin giderilebilir. Yüzücülerin ve ebeveynlerinin havuz suyu ph’nın normal değerlerde olduğundan emin olmaları genel ve diş sağlığı için büyük önem taşıyor. Bu durumun yol açtığı riskler, düzenli diş hekimi kontrolü, florlü diş macunu kullanımı ve günlük diş sağlığı bakımına özen gösterilmesi ile azaltılabilir.”

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.