Eski IMF Başkanı Rato’nun Mal Varlığına Ambargo

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İspanya’da yolsuzluk, para aklama ve vergi kaçırma iddialarıyla suçlanan eski Uluslararası Para Fonu Başkanı, eski İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı ve Bankia bankasının eski başkanı Rodrigo Rato’nun 18 milyon avroluk mal varlığı için mahkemeden ambargo konulması kararı çıktı.

KEFALET BEDELİNİ ÖDEMEDİĞİ İÇİN EL KONULDU

Mahkeme, yolsuzluk, para aklama ve vergi kaçırmakla suçlanan Rato’nun önceden belirlenen kefalet bedelini yatırmamasından dolayı kendisinin mal ve mülklerine 18 milyon avroluk ambargo konulması kararı alındığını duyurdu.

ŞİRKETİNE DIŞ KAYNAKTAN 6,5 MİLYON AVRO YATIRILMIŞ

Rato ile ilgili suçlamalara bakan Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı’nın geçtiğimiz aylarda Ulusal Mahkeme Hakimi Fernando Andreu’ya gönderdiği raporda, eski IMF Başkanı’nın kendisine ait olan Cebelitarık’ta kayıtlı bir firmaya 2006-2014 yılları arasında bilinmeyen bir dış kaynaktan 6,5 milyon avro yatırıldığı belirtilerek, Rato’nun tüm mal varlığının araştırılması talep edilmişti.

eski-imf-baskani-rato-nun-18-milyon-avroluk-mal-7720391_x_5998_o[1]

AVUKATI VE ORTAĞI HAKKINDA DA SORUŞTURMA YÜRÜTÜLÜYOR

Söz konusu olayda Rato ile avukatı ve ortağı olan Domingo Plaza ve iş adamı Alberto Portuondo hakkında da soruşturma yürütülüyor. Portuondo kaçma riski olduğu gerekçesiyle tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti.

KARİYERİ BOYUNCA BİRÇOK ÖNEMLİ GÖREVDE BULUNDU

Rato, 1996-2004 arasında İspanya’da Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanlığı, 2004-2007 arası IMF Başkanlığı ve 2010-12 arasında Bankia bankasının başkanlığını yapmıştı.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.