Elbistan’ı Hastanelere Düşüren Salgının Nedeni Belli Oldu!

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 35 bin kişinin ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetiyle hastanelere akın etmesine neden olan ve şebeke suyundan yayılan salgının nedeni tespit edildi. Kaynarca mevkiinde içme suyu alınan keson kuyulara, dışarıdaki kirli suların karışması nedeniyle yaşandığı belirtildi.

KİRLİ SULAR KARIŞMIŞ

Elbistan’da meydana gelen salgın olayı ile ilgili olarak siyaset, bürokrasi ve sağlık kurmaylarının katılımı ile geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenlendi. Yapılan açıklamalarda, ilçeye içme suyu sağlayan ana terfi istasyonundaki keson kuyulara, çevrede bulunan kirli suların karışması nedeniyle salgının yaşandığı belirtilerek, gerekli tedbirlerin alındığı söylendi.

“72 SAATTİR AYAKTALAR”

Elbistan Kaymakamlığı Salonu’nda yapılan toplantı, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın konuşması ile başladı.

Tüm Elbistanlılara geçmiş olsun dileğinde bulunarak toplantının açılışını yapan Vali Vahdettin Özkan, “Çok yoğun bir hasta müracaatı söz konusu oldu. Bu hastaların ağırlıklı olarak ishal, yüksek ateş ve kusma şikayetleri ile başvurduğu belirlendi. Hasta sayısının artmasıyla birlikte hemen il ve ilçe kriz merkezlerini kurduk. Kitlesel bir etki ile karşılaştık. Kriz merkezlerimiz 24 saat esasına göre çalışıyor. Bütün kamu kurumları ve meslek kuruluşlarıyla birlikte hareket ettik. Bu krizin nereden kaynaklandığını, sorunun ne olduğunu, kontrol altına alınması için neler yapılabileceğini ve kontrol altına alındıktan sonra bertaraf için neler yapılabileceğini görüştük. Hastalarımızın ilaç ihtiyacının giderilmesi ve personel takviyesi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirildi. Çevre illerden ve Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği personellerle ihtiyacımızı tamamladık. 72 saattir ayaktalar ve müracaatta bulunan hastalarla tek tek ilgileniyorlar. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

elbistan-i-hastanelere-doken-salginin-nedeni_x_8737517_7210_z1[1]

“İZOLASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADIK”

Daha sonra konuşan Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Altunok ise, salgının kaynağının tespit edildiğini ve çalışmaların başladığını söyledi.

Virüsün ilk tahlillerde tespit edilemediğini savunan Altunok, “Ceyhan Nehri’nin kenarındaki keson kuyularımıza nehrin seviyesinin düşmesiyle birlikte su girişi olduğunu tespit ettik. Bu, günün belli saatlerinde olan bir giriş. Şu an Elbistan ilçemizde su tüketiminin yüksek olduğu saatlerde ortaya çıkan bir durum. Su girişinin olduğu noktadan itibaren ekiplerimiz izolasyon çalışmalarına başladı. Geçirimsizliği sağlamak amaçlı kil banket çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalar 2 gün gibi bir süre içerisinde bitirmeyi amaçlıyoruz. İnşallah içme suyunu da en fazla 1 hafta içerisinde kesintisiz olarak vermeyi planlıyoruz” bilgisini aktardı.

“SUDA NOROVİRÜS TESPİT EDİLDİ”

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan ise, salgına neden olan norovirüsle ilgili bilgiler aktardı.

Norovirüsün etkisinin 1 hafta daha süreceğini kaydeden Şencan, “Hastalardan alınan örneklerde bu ishale yol açan etkenin norovirüs dediğimiz bakteri ve virüslerin birlikte olduğunu tespit ettik. Bu virüsün genel karakteri karın ağrısı, bulantı, kusma, yetişkinlerde daha düşük ama çocuklarda daha ileri seviyelere varan ateş ve ishal yapabilen bir virüs türü. Çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor ve çok fazla kişiyi etkileyebiliyor. Virüs, doğrudan içme suyu ile alınabildiği gibi mikrobu almış birisinden yakın temasla da devam edebileceğini vurgulamak istiyoruz. Şebekeden ve kuyuların alınan suların analizleri tamamlandı. Sularda kimyasal bir sıkıntı yok. Suyun kimyasal kalitesiyle ilgili bir sorun yok ancak mikrobik ve bakteriyel bir kirlenme var. Kirlenmenin noktasının da su kuyuları tespit edildi. Kirlenme, su kuyularında olduğu için neredeyse şehrin tamamı etkilendi. Klorlaması daha iyi yürüyen depoların beslediği alanlarda daha az diğer taraflarda biraz daha fazla olmak üzere vakalar görüldü” şeklinde konuştu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.