Dolar Yıl Sonuna Kadar Yükselmeyi Sürdürecek

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Teröre bağlı olarak artan güvenlik endişelerinin de etkisiyle son günlerde peş peşe rekor kıran doların yıl sonuna kadar 3.10 lirayı görebileceği belirtiliyor

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

Son bir haftadır her gün rekor seviyeleri gören Türk Lirası’nda tüm göstergeler, en azından bir süre daha bu trendin devam edeceğini gösteriyor.
Bloomberg’in izlediği 39 analist içinde son dört çeyrekte en doğru Türk Lirası tahminini gerçekleştiren Londra merkezli Ebury Partners, Türk Lirası’nın bu yıl yüzde 2.3 daha gevşeyerek dolar başına 3.10 seviyesine inebileceğini öngördü. Türk Lirası’nın pazartesi günü daha önce görülmemiş seviye olan 3.03’e inmesi ile birlikte, vadeli kontratlar, traderların aşağı yönlü bahislerini nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkardığını gösteriyor. Ebury’nin şef risk yetkilisi Enrique Diaz-Alvarez,”Piyasalar, siyasete göre, büyüme, enflasyon ve para politikası üzerinde daha fazla odaklanacak. Yüksek enflasyondan dolayı lira bu yıl ve gelecek yıl daha da düşecek. Acak değer kaybının hızı azalacak. Dramın sonuna yaklaşmış durumdayız” şeklinde görüş bildirdi.

dolar-icin-korkunc-tahmin_x_7672645_399_z1[1]

SEÇİMLER BASKIYI ARTIRIYOR

Türk Lirası’nı gelişen ülke paraları içinde bu yıl en kötü performans gösteren para haline getiren yüzde 23’lük değer kaybı, altı ay içinde yapılacak ikinci genel seçimler öncesi hükümet üzerindeki baskıyı artırırken, gelecek yılın sonuna kadar ödenmesi gereken 56 milyar dolarlık dış borcu daha pahalı hale getiriyor.

Güneydoğu’da artan terör olayları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve Merkez Bankası’nın enflasyon baskılarına karşı tepkisiz kalabileceğine ilişkin endişeler, Türk tahvillerinin güçlü değer kayıpları yaşamasına neden oluyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.