DAİŞ ile 1 yıllık mücadelede 46 bin kişi öldü

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Irak ordu birlikleri, Şii milislerden oluşan Haşdu’ş Şa’bi, Sahavat olarak adlandırılan hükümet yanlısı Sünni aşiret milisleri ve Peşmergeler ile DAİŞ arasında çıkan çatışmalarda 1 yılda yaklaşık 46 bin kişinin hayatını kaybettiği, 3 bin 750 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Irak’taki Patlamaların Katliam Listesine Alınması İçin Ulusal Halk Kampanyası Örgütü’nden (HAŞD) yapılan yazılı açıklamada, Haziran 2014’ten beri DAİŞ ile çıkan çatışmalarda güvenlik güçleri ve Haşdu’ş Şa’bi’den yaklaşık 40 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 3 bin kişinin kaybolduğu belirtildi.

Peşmerge güçleri ile DAİŞ arasındaki çatışmalarda da 3 bin Peşmerge’nin hayatını kaybettiği, yaklaşık 250 kişinin kayıp olduğu aktarılan açıklamada, Sahavat olarak adlandırılan hükümet yanlısı Sünni aşiret milislerinden ise 3 bin kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 500 kişinin kaybolduğu ifade edildi.

DAİŞ’in Irak’ın farklı bölgelerinde kontrolü ele geçirmesinin ardından Şii aktivistler tarafından kurulan Haşd, DAİŞ’in Irak’ta işlediği katliamları istatistik veriler yayınlayarak tanıtmayı üstlenmiş bulunuyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.