“BM bu utancı paylaşıyor”

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, masum sivilleri korumak için kurulan BM’nin Srebrenitsa’da sorumluluğunu yerine getiremediğini kaydederek, “BM Genel Sekreterliği, BM Güvenlik Konseyi ve üye ülkeler bu utancı paylaşıyor” dedi.

Avrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 bin 372 Boşnak’ın katledildiği Srebrenitsa’daki soykırımın 20. yılında BM’de anma töreni düzenlendi.

Törende konuşan BM Genel Sekreteri Ban, Srebrenitsa’da Müslüman erkeklerin ve çocukların katledilmesinin uluslararası toplumun ortak vicdanında sonsuza kadar taşınacağını söyledi.

BM’nin bu soykırımdaki rolüne değinen Ban, “Bu tür katliamların yaşanmasını engellemek için kurulan Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa’da masum sivilleri koruma sorumluluğunu yerine getiremedi. BM Genel Sekreterliği, BM Güvenlik Konseyi ve üye ülkeler bu utancı paylaşıyor” dedi.

2012’de Bosna Hersek’i ziyaret ettiğini anlatan Ban, sırf kimlikleri dolayısıyla öldürülen kurbanların ailelerinin yaşadığı acıyı hep hatırlayacağını kaydetti.

Ban, ortak bir gelecek kurmak için geçmişin samimi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Uluslararası toplum bu katliamdan dersler çıkardı. 20 yılda temel yükümlülüklerimizi yerine getirme yolunda önemli mesafeler aldık” diye konuştu.

Bu tür suçların faillerinden mutlaka hesap sorulması gerektiğini de vurgulayan Ban, “Uluslararası toplum hala umutsuzluk içindeki birçok insanın derdine çare üretemiyor. Suriye’den Güney Sudan’a kadar insanlar anlatılamayacak şiddet ve terörle karşı karşıya. Yardım için bize bakanlara arkamızı dönemeyiz. Yapılan yanlışları düzeltmek, Srebrenitsa halkına sözümüz olsun” dedi.

Srebrenitsa soykırımı tasarısı

Toplantıda konuşan İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da “Bugün soykırımı lanetlemek için bir araya geldik. Srebrenitsa’da yaşananları inkar edenlere karşı birlik olduk” ifadesini kullandı.

Rycroft, BM Güvenlik Konseyi’nin gelecek hafta Srebrenitsa karar tasarısını ele alacağını kaydederek, tasarıda kurbanların anılacağını ve uzlaşı çağrısı yapılacağını söyledi.

İngiltere, Srebrenitsa soykırımını kınayan karar tasarısını dün BMGK üyelerine dağıtmıştı. Tasarının 7 Temmuz’da BMGK gündemine alınması bekleniyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
.