Aracınızın Sigortası Sizin Sigortanız

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yollarda can ve mal güvenliğinizi sağlamak için trafik kurallarına mutlaka uymanız gerekir. Fakat bazı zamanlarda sadece sizin bu kurallara uymanız yeterli olmayacaktır. Çünkü karşı taraftan gelen araçlarında birtakım hatalarından dolayı kaza olma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Özelliklede Türkiye, son zamanlarda yaşanan trafik yoğunluğu sebebi ile birçok can ve mal kaybına neden olan trafik kazalarında artışlar yaşandığı gözlemlenmektedir. Bu yüzdende araç sahiplerinin trafikte daha dikkatli olmanız ve kurallara uyarken aynı zamanda da aracınız ve kendiniz için gerekli olan işlemleri yaptırmanız gerekecektir. Her araç sahibinin mutlaka yapması gereken işlemlerden biri olan generali araç sigortası, daha trafiğe çıkılmadan araç sahibinin uygulamaya koyması gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortası hem sizin hem de aracınızın güvenliğini ve maddi anlamda korumanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Kasko ile her zaman karıştırılabilen araç sigortası, kasko gibi araç sahibinin kendi tercihine göre değil; ülke sınırları içinde her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür.

Peki, zorunlu olarak yapılan trafik sigortası araç sahiplerine ne gibi faydalar sağlar, bunları incelemek gerekir. Aracınızla yolunuzda seyir halinde iken, başınıza ne zaman ve nerede; nelerin gelebileceğini asla ama asla bilemezsiniz. Olası bir kaza durumu ile karşı karşıya kaldığınızda, karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasarın araç sigortası tarafından ödenmesidir. Eğer araç sahipleri zorunlu trafik sigortalarını yaptırmadan yola çıkmaya kalkarlarsa, o zaman araç sahiplerinin aracı bağlanır ve aracı trafikten men edilir. Aynı zamanda zorunlu trafik sigortası daha önce yapılmış olan araçların ilerleyen zamanlarda süresi bitebilir ve geçerliliğini kaybedebilir.

arac-sigortasi

Bu yüzdende yapılmış olan araç sigortasının araç sahibi tarafından kontrol altında tutulması gereklidir. Eğer zorunlu trafik sigortası yapılmış fakat süresi bitmiş araç ile trafikte yakalanırsanız o zaman yine aracınız bağlanır ve aracınız trafikten men edilir. Tabi ki zorunlu olarak yapılması gereken trafik sigortasının da belirli bir bedeli vardır. Bunun içinde birçok sigorta şirketi araç sahiplerine en kaliteli, güvenilir bir şekilde hizmet sunmaktadır. Fakat zorunlu araç sigortası bütün araçlar için sabit bir bedel olarak belirlenmez. Çünkü zorunlu trafik sigortası bedeli hesaplanırken araçların özellikleri ve araçların bağlı olmuş olduğu il göz önünde bulundurulur. Sigorta şirketleri internetin sağlamış olduğu kolaylığı bu konuda da kullanarak araç sahiplerinin araç sigortalarını rahat ve hızlı bir şekilde sorgulama ve hesaplama imkânı sunmuştur.

Özellikle aracın bağlı olmuş olduğu şehirlerin büyük veya küçük olması çok fazla farklılığa sebep olmaktadır. Çünkü küçük şehirlerden büyük şehirlere doğru gidildikçe trafik yoğunluğunda da artış gözlemlenmektedir. Trafik yoğunluluğun artış göstermiş olduğu büyük şehirlerde doğal olarak trafik kazası olma riski de çok fazla yüksek olmaktadır. Bu yüzdende büyük şehirlerde ödenen zorunlu trafik sigortası bedeli küçük şehirlere göre daha yüksek olmaktadır. Aynı zamanda araçların temel özelliklerine göre de zorunlu araç sigortasındaki bedelin farklılık göstermesi olağan bir durumdur. Aynı zamanda hasarlı ya da hasarsız olan araçlarında zorunlu trafik sigortası ödemesi birbirinden oldukça farklılık gösterir. Yani hasarlı olan araçların sahipleri, hasarı olmayan aracın sahiplerine göre tam tamına iki katı daha fazla zorunlu trafik sigortası ödemek zorunda kalmaktadır. Her zaman kurallara uygun bir şekilde aracınızı sürerek ve maddi açıdan sizin için düzenlenen işlemlerin yerine getirilmesi ile çok daha konforlu ve güvenli bir yolculuk yapabilme şansınız olacaktır. Hele ki Türkiye gibi sürekli gelişen, yeni karayolları ağları oluşan ve nüfusu artan bir ülkede yaşamanızı devam ettiriyor ve araç kullanımında bulunuyorsanız, trafik yoğunluğunu göz önünde bulundurarak mutlaka ama mutlaka kaza riskinizin de farkında olmanız gerekmektedir. Bunun içinde yasalarca belirlenen ve en mantıklı koruma yöntemi kuşkusuz ki zorunlu aracınızın trafik sigortanızı yaptırmak olacaktır.

Unutmayın ki, her işlem sizin ve aracınız için yapılmaktadır. O yüzden mutlaka araç sigortanızı yaptırmalısınız. Böylece yolculuğunuz sırasında başınıza gelebilecek maddi sorunlarda araç sigortası sizi bir nebzede olsa rahatlatmayı başarabilecek ve sizi korku ve stresli bir ortamda asla ama asla yalnız bırakmayarak, ne kadar doğru bir işlem olduğuna sizlere bu sayede inandırmayı başaracaktır.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • fahriye evcen frikikleri
  • pelin batu fotoğrafları
  • guzel sozler
  • sihirli annem çilek
  • zuhal topal
  • AYCA VARLIER
  • formula 1 resimleri
  • fatmagul
  • burak özçivit
  • hadise foto galeri