Almanya 2030’da elektrikli araçlara geçiyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Otomobil sanayisinde markalarıyla Dünya’da liderliği sürdüren Almanya’da federal konseyin oylamasıyla birlikte tarihi bir devrim gerçekleşti. 2030 yılı itibari ile benzinli ve dizel araçlara yasak geliyor.

Karar nasıl işliyor ?

Almanya federal konseyinin aldığı bu yeni kararla birlikte, üretilecek araçlar sıfır emisyon değerine sahip olmak zorunda olacak. Buda dizel, benzinli ve LPG araçların üretilemeyeceği, sadece elektrikli araçların üretimine izin verileceği anlamına geliyor.

Mercedes’e drift modu geliyor! Benzinli ve dizel araçlar 2030’a kadar mı kullanılabilecek ?

Onaylanılan yasa, sadece üretim tarafını kapsıyor. Yani 2029’da bir benzinli veya dizel araç alırsanız, onu kullanmaya devam edebileceksiniz. Lakin 2030 itibari ile üretim yasaklanacağından ötürü, o tarihten sonra sıfır araç almak istiyorsanız kararınızı elektrikli araçlardan yana kullanacaksınız.

Bu kararın Avrupa’da yer alan diğer otomobil üreticilerini ve Avrupa kurallarını etkilememesine karşın Almanya’nın otomobil sektöründe sahip olduğu liderlikten ötürü diğer ülkelerinde benzer kararları kısa sürede alacağı tahmin ediliyor.

bmw_i3_elektrikli_araba.jpg

Aynı zamanda Avrupa komisyonunun dizel yakıtında gittiği vergi indirimi kullanıcıları dizel araç almaya teşvik etmişti. Özellikle 2010 yılından itibaren dizel araçların satışı artış gösterirken, üreticiler de satışlarını arttırmak amacıyla dizel modellerine daha ağırlık vermiş, hatta emisyon değerlerini düşük tutabilmek amacıyla yapılan bir takım hileler sonucunda emisyon skandalları baş göstermişti.

Avrupa komisyonunun zamanında yaptığı dizel vergi indirimine benzer bir durum, şimdide elektrikli araçlar için bekleniyor.

Bu karar aynı zamanda Paris İklim Anlaşması ile uyuşuyor. Anlaşmaya uymak için Almanya’nın 2050 itibari ile CO2 (karbon dioksit) salınımını %95 azaltması gerekiyor.

Otomobil üreticileri yeni modelleriyle hazırlıklı

Birkaç gün önce Paris Motor Show fuarında BMW, Mercedes, Renault, Volkswagen ve diğer birkaç marka daha elektrik yada başka türde bir yakıt kullanarak sıfır emisyon salınımı yapan konsept araçlarını tüketiciye göstermişti. Lakin yeni alınan bu karara ilişkin otomobil firmalarından henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • mustafa avkıran alaz
  • yhs-1
  • jessy jay
  • algı eke frikik
  • foto özden dügün resimleri ve fiyatları
  • hilmi cem
  • www ustagazete com
  • AYCA VARLIER
  • irem derici resimleri
  • şahin kendirci