Ali Babacan’ı Vekillik İçin Davutoğlu İkna Etti

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ali Babacan’ın son dakikada Davutoğlu’nun yoğun çabasıyla aday listesine eklendiği belirtiliyor.

SON DAKİKA SÜRPRİZİ OLDU

13 yıldır ekonominin değişmeyen tek patronu Ali Babacan son dakika sürpriziyle yeniden aday gösterildi. Kulislerde, son dakikaya kadar aday listelerinde adı geçmeyen ve milletvekili adaylığı için de başvuruda bulunmayan Babacan’ın, Davutoğlu’nun yoğun çabasıyla son dakikada aday listesine eklendiği belirtiliyor. AK Parti’nin Ankara 1. bölge 1. sıra adayı olan Babacan’ın yeni dönemde ekonominin patronluğunu sürdürmesi olasılık dahilinde. 2002 yılından beri sadece iki yıllık Dışişleri Bakanlığı döneminde ekonominin patronluğundan uzak kalan Babacan dönem dönem içinde bulunduğu hükümetlerle de ters düştü. Görüş ayrılığı özellikle Merkez Bankası’nın faiz politikası ile doruğa çıktı. Piyasanın en gözde bakanlarından olan Babacan’ın ekonominin dümeninde olması piyasalarda ekonominin istikrarının sürmesi olarak algılanıyordu.

35 YAŞINDA BAKAN OLDU

1967 yılında doğan Babacan, TED Koleji’ni birincilikle bitirdikten sonra ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden de birincilikle mezun oldu. 3 Kasım 2002’de milletvekili seçildiğinde 35 yaşındaydı. Hazine’den sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilince genç yaşı nedeniyle, soyadından da esinlenerek, “Bebecan” esprisi bile yapıldı. 2002-2007 yılları arasında ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüttü. 2007-2009 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yaptı. 2009 yılından sonra ekonominin başına tekrar döndü bu sefer Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu.

iste-babacan-i-adaylik-icin-ikna-eden-isim_x_7706500_2731_z5[1]

MALİ KURAL İSTEMİŞTİ

Babacan döneminde TL’den altı sıfır atıldı, 2013 yılında 421 milyon dolarlık borcun ödenmesiyle IMF’ye borç ödemesi tamamlandı. Ancak Babacan 2008-2010 yılları arasında IMF’yle yeni bir anlaşma imzalanması ve mali kurala geçilmesi konusunda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’la görüş ayrılığına düştü. Meclise sevk edilen mali kuralın askıya alınmasından sonra Babacan tepkisini “Bir daha mali kuralla ilgili konuşmayacağım” diyerek göstermişti.

MERKEZ BANKASI GERGİNLİĞİ

Babacan, şimdiye kadar en sıkıntılı günlerini Merkez Bankası’yla ilgili yaşadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çok sert eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ali Babacan’ın hem çocukluk arkadaşı hem de en yakın çalışma arkadaşı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önceki Merkez Bankası başkanları da eleştirdi ancak Başçı’ya yönelik ifadeleri çok daha ağır oldu. Erdoğan ile Başçı son olarak 11 Mart 2015 tarihinde Babacan’ın da katıldığı bir sunumla tatlıya bağlandı.

İNŞAAT MI SANAYİ Mİ?

Babacan Cumhurbaşkanı Erdoğan’la “inşaat mı, sanayi mi” tartışmasında da ters düştü. Erdoğan, inşaat sektörünün geliştirilmesinin “olmazsa olmaz” olduğunu dile getirince, Babacan, “Sanayide kazanmadan borçlanarak lüks yaşam olmaz” karşılığını vermişti. Babacan son olarak geçtiğimiz hafta büyüme politikalarını eleştirerek “Küresel büyümenin krizden sonra yavaş yavaş başladığını görmüştük, ama büyümenin kalitesine dair sorunlar vardı. Büyüme kapsayıcı değildi. Büyüme, yapısal reformlardan değil, parasal genişlemeden geliyordu. Özellikle parasal tarafta yeteri kadar yatırıma dikkat gösterilmiyordu. Bu yüzden kapsayıcılık, inovasyon ve uygulamayı söyledik” diye konuştu.

Babacan 7 Haziran seçimlerinde üç dönemlik olduğu için aday olamadı. 1 Kasım seçimleri için adaylık başvurusu 3 Eylül’de bitti ancak Babacan adaylık başvurusu yapmadı. AK Parti kongresinden sonra Ali Babacan parti yönetimine alınmayınca Babacan’ın aday olmayacağı konuşulmaya başlandı.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • beyza bayraktar
  • dini sözler
  • atiye resimleri
  • eriğin kilosu ne kadar
  • şahin kendirci
  • hadise foto galeri
  • tugce ozbudak
  • guzel duvar kagitlari
  • sihirli annem çilek
  • irem derici resimleri