AK Parti Genel Seçim Sonuçları 2015

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

AK Parti, 25. dönem milletvekili seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre geçerli oyların 18 milyon 850 bin 748’ini alarak yüzde 40,86 ile 258 milletvekili adayını Meclise taşıdı.

AA muhabirlerinin derlediği bilgiye göre, AK Parti Çankırı, Düzce, Karaman ve Rize’de “tulum çıkararak” adaylarının tamamını Meclise taşıdı, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Tunceli’de ise milletvekili çıkaramadı.

AK Parti, 30 seçim bölgesinden 41 kadın milletvekilini Meclise göndererek, 25. dönemde de en fazla kadın milletvekiline sahip parti oldu.

25. dönem milletvekili seçimlerinde 18 milyon 850 bin 748 seçmenin tercih ettiği AK Parti, 2011’deki genel seçimlerde yakaladığı 21 milyon 339 bin 82 oya göre, 2 milyon 548 bin 334 daha az rey aldı.

AK Parti, 2011’deki genel seçimlerde 327 milletvekiliyle Mecliste yer aldı, bu dönemde ise 69 sandalyelik azalışla, 258 milletvekiliyle parlamentoda temsil hakkı kazandı.

AK Parti, 2007’deki genel seçimlerde 16 milyon 327 bin 291 seçmenden destek görerek 341 milletvekiliyle iktidara gelmiş, 2002’deki genel seçimlerde de 10 milyon 808 bin 229 oy alarak Meclise 363 milletvekili göndermişti.

AK Parti’nin dünkü seçimlerde çıkardığı milletvekilleri ve seçim bölgeleri şöyle:

Adana : Necdet Ünüvar, Fatma Güldemet Sarı, Sadullah Kısacık, Talip Küçükkan, Mehmet Şükrü Erdinç

Adıyaman : Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat

Afyonkarahisar : Halil Ürün, Ali Özkaya, Remziye Sıvacı

Aksaray : İlknur İnceöz, Nevzat Palta

Amasya : Mehmet Naci Bostan, Sait Yüce

Ankara 1. Bölge : Yalçın Akdoğan, Ahmet Gündoğdu, Ali İhsan Arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan, Ertan Aydın, Tülay Selamoğlu

Ankara 2. Bölge : Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, Lütfiye Selva Çam, Vedat Bilgin, Aydın Ünal, Ayhan Yılmaz, Mahmut Sami Mallı, Nevzat Ceylan

Antalya : Lütfi Elvan, Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Gökcen Özdoğan Enç, Sena Nur Çelik

Ardahan : Orhan Atalay

Artvin : İsrafil Kışla

Aydın : Mehmet Sadım Atay, Abdurrahman Öz

Balıkesir : Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu

Bartın : Yılmaz Tunç

Batman : Ziver Özdemir

Bayburt : Naci Ağbal

Bilecik : Halil Erdemir

Bingöl : Şebnem Koçakelçi, Enver Fehmioğlu

Bitlis : Vedat Demiröz

Bolu : Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü

Burdur : Reşat Petek

Bursa : Mehmet Müezzinoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Cemalettin Kani Torun, Hüseyin Şahin, İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu, Önder Matlı, Zekeriya Birkan, Bennur Karaburun

Çanakkale : Bülent Turan

Çankırı : Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hüseyin Filiz

Çorum : Salim Uslu, Cahit Bağcı, Lütfiye İlksen Ceritoğlu

Denizli : Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar

Diyarbakır : Cevdet Yılmaz

Düzce : Faruk Özlü, Fevai Arslan, Ayşe Keşir

Edirne : Şemsettin Emir

Elazığ : Şuay Alpay, Metin Bulut, Serpil Bulut

Erzincan : Talha Erol Durmaz

Erzurum : Efkan Ala, Adnan Yılmaz, Zehra Taşkeneslioğlu, İbrahim Aydemir

Eskişehir : Nabi Avcı, Salih Koca

Gaziantep : Mehmet Şimşek, Abdülhamit Gül, Şamil Tayyar, Canan Candemir Çelik, Abdullah Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan

Giresun : Turhan Alçelik, Adem Tatlı

Gümüşhane : Kemalettin Aydın

Hatay : Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Mehmet Alğan, Hacı Bayram Türkoğlu

Isparta : Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel

İstanbul 1. Bölge : İdris Güllüce, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Osman Can, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Erkan Kandemir, Alev Dedegil, Mehmet Ali Pulcu, Hasan Sert, Hüseyin Yayman

İstanbul 2. Bölge : Volkan Bozkır, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Aziz Babuşçu, Durmuş Alı Sarıkaya, Ethem Tolga, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Haydar Ali Yıldız, Markar Eseyan

İstanbul 3. Bölge : Mustafa Şentop, Özlem Zengin, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet Muş, Mehmet Doğan Kubat, Tülay Kaynarca, Abdürrahim Boynukalın, Harun Karaca, Uğur Işılak, Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Afşin Yazıcıoğlu, Mehmet Metiner, Halis Dalkılıç

İzmir 1. Bölge : Veysel Eroğlu, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cemil Şeboy, Hüseyin Kocabıyık

İzmir 2. Bölge : Mustafa İbrahim Turhan, Nesrim Ulema, Hamza Dağ, Ali Sürekli

Kahramanmaraş : Mahir Ünal, Nursel Reyhanlıoğlu, Veysi Kaynak, Sevde Beyazıt Kaçar, Mehmet Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil

Karabük : Osman Kahveci

Karaman : Recep Konuk, Recep Şeker

Kars : Mehmet Uçum

Kastamonu : Mustafa Gökhan Gülşen, Metin Çelik

Kayseri : Mehmet Özhaseki, Ahmet Doğan, Yaşar Karayel, Kemal Tekden, Havva Talay Çalış

Kırıkkale : Kağan Köksal, Ramazan Can

Kırklareli : Hamdi Irmak

Kırşehir : Salih Çetinkaya

Kilis : Reşit Polat

Kocaeli : Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Cemalettin Kaflı

Konya : Ahmet Davutoğlu, Mustafa Baloğlu, Hüsnüye Erdoğan, Ziya Altunyaldız, Muhammet Uğur Kaleli, Leyla Şahin Usta, Mehmet Babaoğlu, Abdullah Ağralı, Halil Etyemez, Rüveyde Gülseren Işık, Hacı Ahmet Özdemir

Kütahya : Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel

Malatya : Öznur Çalık, Taha Özhan, Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Bülent Tüfenk

Manisa : Recai Berber, Uğur Aydemir, Selçuk Özdağ, Murat Baybatur

Mardin : Orhan Miroğlu

Mersin : Mustafa Muhammet Gültak, Yılmaz Tezcan, Muhsin Kızılkaya

Muğla : Hasan Özyer, Hasan Kökten

Muş : Mehmet Emin Şimşek

Nevşehir : Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk

Niğde : Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen

Ordu : Numan Kurtulmuş, Oktay Çanak, İhsan Şener

Osmaniye : Suat Önal, Mücahit Durmuşoğlu

Rize : Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak

Sakarya : Ayşenur İslam, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Ali İnci

Samsun : Akif Çağatay Kılıç, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Hasan Basri Kurt

Siirt : Yasin Aktay

Sinop : Cengiz Tokmak

Sivas : İsmet Yılmaz, Hilmi Bilgin, Selim Dursun

Şanlıurfa : Nureddin Nebati, Mehmet Kasım Gülpınar, Seyit Eyyüpoğlu, Mazhar Bağlı, Halil Özcan, Hamide Sürücü, Ahmet Eşref Fakıbaba

Tekirdağ : Mustafa Yel, Ayşe Doğan

Tokat : Coşkun Çakır, Celil Göçer, Fatma Gaye Güler

Trabzon : Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar

Uşak : Mehmet Altay

Van : Burhan Kayatürk

Yalova : Fikri Demirel

Yozgat : Abdülkadir Akgül, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer

Zonguldak : Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu

Sponsorlu Baglantılar

mugla escort eskisehir escort escort bursa samsun escort
GALERİ
REKLAMLAR
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • tugce ozbudak
  • dini sözler
  • gunesi beklerken
  • hilmicem intepe
  • antalya marul fiyatları
  • dükkan vitrin mankenleri kaç lira
  • kuru erik kilosu ne kadar
  • antalya hal fiyatları
  • hadise fotoğrafları
  • antalya sebze hal fiyatları